Časová osa

časová osa (foto: Tate Modern, montáž: Timixi)

Co může přinést šikovné zobrazení událostí na časové ose

Časová osa je zachycením událostí seřazených podle datumu na přímce v odpovídajících vzdálenostech - to je asi známá věc. Navzdory poněkud strohé definici je časová osa výborná pomůcka pro objasnění dobových vztahů nebo vysvětlování chronologických souvislostí mezi událostmi.

Kdo si pamatuje časovou přímku ještě ze své staré učebnice dějepisu, nemusí si hned uvědomit, jak moderní je to prostředek a jak se parádně hodí do dnešní digitální doby. Časová osa neznamená jen historii. Časové plány, technologické postupy nebo projektové záměry nás nutí učit se řešit problémy v časovém kontextu. Časová osa dokáže pomoci učitelům i lektorům, rodičům i žákům, je přesvědčivým grafickým výstupem pro vědce, úředníky nebo klidně i nadšené sběratele.

časová přímka - všeobecná historie lidstva (výřez, Sebastian Adams) časová osa - programy (výřez, foto: Matt Raible)

Tak jako papírové mapy prohrávají svůj souboj s digitálními geografickými nástroji, získávají interaktivní časové osy popularitu při zobrazování časových vztahů. Možnost střídání celkového pohledu a detailní sondy přináší uživatelům novou kvalitu pro pochopení spojitostí mezi událostmi v dobovém kontextu.

Je skvělý nápad použít časovou osu právě při školní výuce, možností je ale víc. Zajímavé časové osy produkuje stále více tvůrců aplikací a infografik, setkáváme se s nimi častěji na svých displejích i v časopisech. Mají nejrůznější tvary a podoby, vyjadřují složité vztahy nebo zase hýří mnoha barvami. Dokáží inspirovat.

Pojem časová osa ale občas vyleká netechnické typy uživatelů. Nikdo se nechce pouštět do složitých řešení. Instalovat další programy, zkoumat nové nabídky, studovat neznámé funkce a parametry. 

Jak tedy najít vhodný nástroj pro časové osy?

Všechny požadavky uživatelů na vytváření a prezentaci časových přímek mají svou váhu. My jsme se ale zaměřili na ty podstatné. Časové osy v Timixi se snažíme dělat trochu jinak. Chceme, aby byly přehledné, aby byly názorné, aby se daly dobře používat, prostě aby nás samotné bavily. Usilujeme o rozvoj lehce ovladatelného, efektivního nástroje pro samostatnou tvorbu libovolné chronologie. Uživatel svá data snadno vloží, systém mu časovou osu rychle vygeneruje.

Jsme přesvědčeni, že v počítači nebo mobilu každého uživatele dokážeme silné stránky časových přímek ještě zdůraznit. A musí to být pro uživatele jednoduché. Tak se podívejte, jak původní český systém Timixi zpracovává a zkoumá časové vazby:

 • Pro vzorové časové osy vybíráme pestrá témata, která si mohou najít zájemce bez ohledu na jeho odbornost nebo záliby. Ať je to rodina a přátelé, školní třída, práce nebo hobby, historie nebo třeba budoucnost - všude může časová přímka upozornit na vztahy mezi událostmi.
  příklad: témata časových os
 • Naše časové osy umožňují pružné zobrazování. Obsáhnou události před miliardami let stejně dobře jako sledují důležité akce minutu po minutě. Zajímavá časová osa se dá použít pro výstižné zobrazení několika okamžiků, jindy jako nápaditý způsob uložení (datový kontejner) pro stovky událostí.
  příklad: Nejznámější dinosauři
  příklad: Atentát na J. F. Kennedyho

časová přímka - počítačové zpracování grafiky (výřez) časová osa - labyrint (výřez, Hikaru Hayakaw, foto: Nick Normal)

 • Chceme, aby systém pro časové osy uživateli rozuměl. - Užijte si velkou volnost při vkládání datumu. Netrapte se s obecnými funkcemi tabulkového procesoru. V Timixi si po zadání pár událostí nechte časovou osu rovnou vygenerovat. Nepřemýšlejte nad zobrazením ani složitě nenastavujte parametry. Základní podobu časové přímky vám připraví systémová logika zcela automaticky.
  příklad: rychlá tvorba osy
 • Systém pro časové osy umí pracovat s přesností datumu, jakou právě musíte mít (nebo jakou máte zrovna k dispozici). Má pro datum desítky formátů. Nenutí nikoho zdlouhavě vyhledávat přesná data v encyklopediích, pokud nejsou potřeba. Na druhé straně zvládne i zpracování exaktních údajů pro vědecké účely.
  příklad: Jaromír Nohavica - Moje smutné srdce
 • Pro používání časových os nabízíme přátelské a komunikativní prostředí. V Timixi lze výborně kooperovat - studenti pošlou učiteli vytvořenou osu, s kamarády můžete virtuálně spolupracovat na tvorbě společné osy, svým blízkým pyšně nasdílíte rodinnou osu přes sociální sítě. Bezplatně. A vždy je po ruce komunikační okno pro odborné dotazy.
  více: komunita

časová přímka - historie lidstva (výřez, vytvořil: John B. Sparks) časová přímka - lety do vesmíru (výřez)

 • Vytváříme časové osy tak, aby byly zábavné. Události uvidíte v barvách, významné momenty zdůrazní varianty koncových bodů, umíme vykreslit kromě datumových také další údaje z vašich podkladů. Zobrazení časových os v Timixi tak můžete uplatnit i jako jednoduchý nástroj pro tvorbu infografiky. Prověřte svou orientaci v tématu pomocí krátkého kvízu. Anebo si z údajů časové osy nechte zkompletovat sadu herních kartiček. Zhodnoťte snahu, kterou jste věnovali tvorbě vaší časové osy.
  příklad: Nejprodávanější automobily
 • Baví nás edukační zásah časové přímky. Timixi zvládne každý učitel použít jako pomůcku pro sestavení vlastní osy, poukázat na důležité milníky ve vizualizaci osy, změnit pohled na data v pohotovém kvízu nebo nechat žáky zahrát si deskovou hru. Nezapomeňte, že časové osy se už osvědčily také jako instrument pro vzdálenou výuku.
  více: Použití časové osy ve výuce (informatika, matematika, ZSV, dějepis, hudbaliteratura , ...)

 

Úmyslně jsme se na této stránce vyhnuli ukázkám časových přímek ze systému Timixi. U nás se ztvárnění liší, naše koncepce je naprosto originální. Několik zde zobrazených vzorků ale dokládá šíři pojetí a různost pohledů na chronologické vizualizace; spoustu dalších příkladů můžete vidět třeba na výběru časových přímek.

Naše automaticky generované časové osy už najdete všude jinde na tomto webu - v článcích, v katalogu i v knihovně. Nejlépe si ale zkuste vytvořit svou vlastní osu, na které uvidíte, jak efektivně umí aplikace pracovat s vašimi daty. Není to nic složitého.

 

 

Publikováno: 1. 5. 2016


ver 1.7.6