Časová osa

časová osa (foto: Tate Modern, montáž: Timixi)

Časová osa je zachycením jednotlivých událostí podle datumu na přímce v odpovídajících vzdálenostech - to je asi známá věc. Už z této definice plyne možnost použití časové osy jako výborného nástroje pro pochopení vztahů nebo vysvětlení chronologických souvislostí mezi událostmi.

Jenže nezní to moc technicky? Nezavání to až příliš školou? Ničeho se neděste, s touto představou také někdy bojujeme. Použít časovou osu při výuce je skvělý nápad, možností je ale daleko víc. Zajímavé časové osy můžeme vidět všude kolem sebe, jen si to někdy neuvědomujeme. Mají nejrůznější tvary a podoby, vyjadřují složité vztahy nebo zase hýří mnoha barvami. Často je ale docela náročné je samostatně vytvořit.


Časové osy v Timixi se snažíme dělat jinak. Chceme, aby byly přehledné, aby byly názorné, aby se daly snadno používat, prostě aby nás samotné bavily. Jsme totiž přesvědčeni, že v každém počítači nebo mobilu uživatele dokážeme silné stránky časových os ještě zdůraznit.

 • Pro časové osy vybíráme pestrá témata, která si mohou najít zájemce bez ohledu na odbornost nebo zájmy uživatele. Ať je to rodina a přátelé, práce nebo hobby, všude může časová přímka upozornit na vztahy mezi událostmi
  příklad: témata časových os
 • Naše časové osy mají pružné zobrazování. Obsáhnou události před miliardami let stejně jako sledování důležité akce minutu po minutě. Zajímavá časová osa se dá použít pro přesvědčivé zobrazení několika okamžiků, jindy jako způsob uložení stovek událostí.
  příklad: Nejznámější dinosauři
  příklad: Atentát na J. F. Kennedyho

časová osa (Hikaru Hayakaw, foto: Nick Normal) časová osa (foto: Matt Raible) časová osa (vytvořil: John B. Sparks)

 • Chceme, aby vám systém pro časové osy rozuměl. Už po zadání několika události si můžete nechat vygenerovat časovou osu k prohlížení. Není nutno přemýšlet nad zobrazením ani složitě nastavovat parametry. Základní podobu takové časové přímky vám připraví systém automaticky.
  příklad: rychlá tvorba osy
 • Systém pro časové osy umí pracovat s přesností datumu, jakou právě potřebujete (nebo jakou máte zrovna k dispozici). Nenutí nikoho zdlouhavě vyhledávat přesné údaje v encyklopediích, na druhé straně zvládne i zpracování exaktních údajů pro vědecké účely.
  příklad: Jaromír Nohavica - Moje smutné srdce
 • Pro používání časových os vytváříme přátelské a komunikativní prostředí. Studenti mohou učiteli poslat vytvořenou osu, s kamarády budete sdílet společně tvořenou osu, svým blízkým se můžete pochlubit, jak snadno dokážete osu vytvořit sami.
  více: komunita
 • Vytváříme časové osy tak, aby byly zábavné. Události uvidíte v barvách, důležité momenty zdůrazní varianty koncových bodů, také umíme zobrazit různé hodnoty a další údaje ve vašich datech. Zobrazení časových os v Timixi se tak dá použít jako jednoduchý nástroj pro tvorbu infografiky.
  příklad: Nejprodávanější automobily

 

Přesvědčte se sami, jak snadno se dají naše časové osy používat.

 

 

Publikováno: 1. 5. 2016


ver 1.7.6