Přemýšlíte, jak oživit vyučování? Jak můžete jako učitel ještě více zapojit své žáky? Jak udělat výuku atraktivní i pro současnou “mobilní” generaci? Jednou z pomůcek by se pro vás mohly stát časové osy. Léta známé zobrazení událostí na časové ose nyní načerpalo novou sílu v moderních technologiích a nemusí se omezovat jen na tradiční dějepis. - Jak tedy použít osy ve školní výuce? Vybral jsem pro vás tři typické situace pro jejich použití.
Stačí jednoduchá úprava standardního modelu a třeba i frontální výklad u tabule dostane nový impuls - k zobrazení osy se dá použít i jen dataprojektor. Časové osy nemohou klasickou výuku nahradit, jako neobvyklý prvek ale výklad velmi oživí.
použití:
přínos: názornost, utřídění informací
Časové osy jsou výborným nástrojem pro zapojení třídy do společné práce. Jde vlastně o modifikaci prvního bodu, kdy se výklad stane jen prostředkem pro společný výběr vhodných událostí do časové osy. Společná časová osa může také vznikat z událostí, které jsou výsledkem diskuze a návrhů studentů.
použití:
přínos: aktivní účast studentů při výuce
Zpracování časové osy je komplexním úkolem, který zahrnuje vyhledání informací, výběr vhodných údajů, redakční zpracování textů, výběr a zpracování obrazového materiálu a činnosti spojené s publikací nebo sdílením hotové osy. Zvládnutí jednotlivých kroků nemá velkou vstupní bariéru, každý je schopen vytvořit svou osu. Jednotliví studenti se přitom od sebe mohou výrazně odlišit formou a kvalitou vypracování. Samostatnou práci je někdy vhodné zadat až po kolektivní tvorbě časové osy.
použití:
přínos: komplexní řešení úlohy
A tady je slibovaný tip navíc:
Znalostní kvízy jsou pro mnohé nečekanou součástí systému Timixi. S časovými osami se ale výborně doplňují. Jednak technicky - údaje zpracované pro časové osy se dají šikovně použít pro sestavení znalostního kvízu, jednak logicky - po probrání látky se nabízí rychlá možnost zjišťovat vědomosti. Hlavní předností je možnost ověřovat si pochopení tématu samotným žákem (bez rizika známkování).
použití:
přínos: jednoduché ověření znalostí pro učitele i studenty
Kromě takto obecně popsaných základních výukových cest vás jistě bude napadat množství konkrétních situací právě ve vašem předmětu. Neváhejte a vyučování s pomocí časové osy si prostě vyzkoušejte. A nezapomeňte - časové přímky v systému Timixi můžete používat i pro distanční výuku. Klidně mi pak dejte vědět, kde osy pomohly a kde se vám (zatím) nedaří.
Publikováno: 22. 3. 2017