Co je Timixi a k čemu slouží?

Jaký smysl má tvorba a zobrazování časových přímek v systému Timixi?

 

časová osa / skica Vždycky se nám líbilo zobrazení událostí na časových osách. Známe je ze školy, dáváme je do prezentací, sledujeme v nich naše koníčky, znázorňujeme si údaje pro lepší pochopení souvislostí. Šikovný program, který by splnil všechny naše nároky na široké použití časové osy, jsme ale nenašli - takže jsme si ho museli vytvořit.

Timixi je tedy hlavně nástroj na tvorbu vlastních časových os. Zároveň je to výborný základ pro vzdělávací platformu na mnohostranné využívání časových os a jejich údajů - vizualizaci času, pochopení vztahů mezi událostmi, chronologické souvislosti. V první řadě jsme mysleli na uplatnění při školní výuce, časová osa ale pomůže se soukromými zájmy i ve firemní praxi.

Co můžete dělat s Timixi:

  • jednoduše si zobrazíte časovou osu
  • jednoduše získáte hotovou osu
  • jednoduše si vlastní osu vytvoříte
  • jednoduše dáte do srovnání dvě osy najednou
  • jednoduše osu nasdílíte přátelům
  • jednoduše si vyzkoušíte znalosti v kvízu
  • jednoduše připravíte hrací karty pro stolní hru
  • jednoduše - s časovými osami se můžete bavit!

Timixi je složitý systém, který vám umožní pracovat s událostmi na časové ose velmi jednoduše.

 

Nechceme zas a znovu vytvářet grafickou podobu pro každou osu. Stále přidávat nebo opravovat údaje, překreslovat, chodit do studia za grafiky, platit za každou změnu. Proto jsme vytvořili Timixi:

časová osa se vygeneruje po stisknutí tlačítka

 

Nestačí nám jen seřazení událostí za sebou. Chceme vidět skutečné časové vztahy mezi dějinnými událostmi. Proto jsme vytvořili Timixi:

zobrazujeme události v odpovídající časové vzdálenosti

 

Nebaví nás nepřehledné programy, kde musíme pátrat, odkud kam vede osa a objevovat zasunuté popisky. Odhadovat ve změti textů a značek, ke kterému datu patří jaký titulek. Proto jsme vytvořili Timixi:

vertikálně orientovaná osa - to je přehled na první pohled

 

Neohromují nás programy plné obrázků a pestrobarevné grafiky. Nechceme stále dohledávat, jaká událost se na časové přímce skrývá za hnědým pruhem s velkou fotkou. Proto jsme vytvořili Timixi:

časová osa ukazuje události v jednoduché a čitelné grafice

 

Nechápeme, proč by se na ose nedal jasně zobrazit vývoj brontosaurů i přistání na Měsíci. Netoužíme hledat, kde by tak asi časová osa mohla začínat. Nerozumíme zdlouhavému rolování oblastmi bez údajů, ani nevíme, proč zase jinde přicházet o zajímavé podrobnosti. Proto jsme vytvořili Timixi:

časová přímka zde zobrazí názorně plán vaší dovolené i vznik vesmíru

 

Nevíme, proč stahovat do počítače stále další a další programy a vzpomínat, kde jsou uložená data. Odvykli jsme řeči instalačních procedur, nelovíme data z různých flash pamětí. Nepracujeme jen na PC, máme notebooky, tablety a mobily. A proto jsme vytvořili Timixi:

odkudkoli spustíme systém a najdeme v něm svá data

 

A kde se vzalo pojmenování Timixi? Se slovy pro název systému jsme si pohráli stejně rádi, jako si hrajeme s událostmi na časové ose. Časové údaje (time) na ose a pestrá nabídka témat (mix) jsou páteří systému - osou (axis), kolem které je celý systém vybudován. - Přečtení názvu Timixi [taɪmɪksɪ] teď už rozhodně zvládnete.

Jednoduše.

 

P.S.
...a nikdy nepište název systému jako Trimixi (nebo snad Timix) - jsme skutečně Timixi. Fakt :-)

 

Pro inspiraci, jak my dokážeme vizualizovat čas, se podívejte na bezplatné časové osy. A zkuste si pak vytvořit svou první časovou osu.

 

Publikováno: 1. 4. 2016


ver 1.7.6