Jak používat systém Timixi?

časové osy Timixi: počítač

Systém Timixi dává více možností, jak časové osy využít, pochopit vztahy mezi událostmi, připojit ke známým faktům nové zajímavosti i jak se s časovými osami bavit. Podívejte se na základní funkce systému.

 

Zobrazte si časovou osu

  Jde to snadno   Časovou osu pro prohlížení můžete vyhledat zadáním slova do hledacího okénka, volbou požadované kategorie v katalogu nebo filtrováním v přehledu časových os. Vždy dojdete na stránku, kde jsou informace o obsahu osy, její technické parametry i obrázky. Pokud je osa zdarma (takových je v nabídce spousta), můžete si ji rovnou zobrazit. Kdybyste na získání vybrané časové osy potřebovali kredity, systém vám nabídne jednoduchý nákup přes platební bránu. 

Zobrazenou časovou osu můžete zvětšovat, posouvat, odkrývat další události, číst doprovodné texty, sledovat další zadané hodnoty, porovnávat s jinou osou, sledovat souvislosti, sdílet s přáteli. Ovládání osy je snadné, pomůže i nápověda.

 

 

Spusťte si znalostní kvíz

  Zvládnete to hravě   Žádné vymýšlení otázek, žádné trápení s variantami odpovědí - tohle systém udělá za vás. Časovou osu pro kvízy si vyberete stejně, jako pro zobrazení. Na stránce s detailními informacemi použijte tlačítko Spustit kvíz. Můžete si také nechat vytvořit písemnou variantu kvízu. Stejně jako u zobrazení jsou rozlišeny osy zdarma a ty za kredity (jestliže jste už osu získali pro zobrazení, je pro vás samozřejmě k stálému použití i na kvízy).

V kvízu vás čeká několik otázek, které prověří vaše povědomí o událostech na dané časové ose. Systém pracuje s více než deseti typy dotazů a pátrá hlavně po časové orientaci a znalosti vazeb mezi událostmi. Znalostní kvíz se tak výborně hodí k procvičování. - Špatný výsledek? Zkuste si test hned zopakovat. Kvízové otázky se nebudou opakovat, ale šance na zlepšení je zase větší!

 

 

Vytvořte si vlastní osu

  Uděláte to jednoduše   Po přihlášení do systému zvolte v menu Moje osy a stiskněte tlačítko Vytvořit osu. Vložte název s podtitulem a na další stránce už jste u zadání jednotlivých okamžiků - událostí své nové časové osy. Pro každou stačí vložit datum (může to být klidně jen rok) a stručný název. Po uložení několika událostí se už můžete podívat na svou první časovou osu - stačí stisknout tlačítko Zobrazit osu.

Systém má několik variant nastavení vaší nové časové osy. Pro začátek zkuste pohodlnou variantu s výchozím nastavením a standarním typem osy (kalendářní datum). To nejtěžší na celém zadání nové časové osy je totiž jen vybrat si téma. A to překonáte rychle.

 

 

Pobavte se u stolní hry

  Užije si to každý   Hrajete rádi s dětmi deskové hry a kupujete je v obchodě? A víte, že z mnohých časových os si můžete vytvořit společenskou hru typu timeline sami doma? Přímo na stránce časové osy najdete tlačítko na vytištění listu s hracími kartičkami. - Děti se zabaví už při přípravě hry, rodič nebo učitel zatím stáhne jednoduchá herní pravidla.

Stolní hry stojí na sestavování časové osy ve správném pořadí nebo hledání odpovídajících dvojic s datumem a názvem události. Pro některé varianty her se sesednete kolem stolu, jiné můžete hrát ve třídě nebo i venku. - Je to ještě učení, při kterém si hrajete, nebo spíš hra, při které se učíte?

 

Uvažujete o používání časových os ve škole? Inspirujte se ve výběru článků věnovaných vzdělávání.

 

 

Poslední úprava: 20. 2. 2019

Publikováno: 1. 4. 2016


ver 1.7.2