Jak snadno najít správnou časovou osu?

Rychlý výběr časové osy pomocí připravených filtrů

 

přehled časových os + filtry

Do nabídky Timixi přibývají stále nové časové osy, pátrat ale po zajímavých osách nahodilým hledáním je poněkud nepohodlné. Možná jste už nahlédli do kategorií v rozsáhlém katalogu nebo vyzkoušeli hledací pole. Pokud zatím nemáte přesnou představu o hledané ose, je načase využít možností filtrování v přehledu os.


Kombinace přehledu všech nabízených položek s možností jeho postupného omezování se už osvědčila na mnoha webech. Pro Timixi jsme se proto snažili hlavně zvolit správné skupiny pro filtrování. Uživateli stačí jen zaškrtnout požadovanou hodnotu, kliknout na Vybrat a hned vidí upravenou nabídku os.

Výběrové okruhy najdete přímo na stránce přehledu os. Základní filtry jsou použity pro výběr ze všech položek - záložka Knihovna os (dříve Nabídka os). Záložka Moje osy, která se objeví teprve přihlášenému uživateli, má odlišné filtrování - týká se již získaných nebo sdílených os a ještě se na ně podíváme v některém z dalších dílů seriálu.

 

Hlavní použité skupiny filtrů časových os:

Téma

např. zábava, podnikání, sport, lidé & společnost atd.

Základní témata ve sloupci filtrů lze ještě upřesňovat dalšími kategoriemi, které jsou uvedeny nad přehledem os.

 

Období na ose

např. pravěk, starověk, středověk, novověk, moderní doba atd.

Vybíráme podle období, do kterého hledané časové osy zasahují. Přehledně se na zde používané dělení epoch můžete podívat na ose Historická období.

 

Cena osy

např. zdarma, 1 - 10 kreditů, 11 - 20 kreditů apod.

Filtr vybere jen osy se zadanou cenou v symbolických kreditech. Jak už víte z dílu o žetonech, tato základní cena se dá ještě snížit získanými žetony.

 

tip #15   Pro přesnější vyhledání časové osy v nabídce použijte výběrové filtry.

Pro podrobné výběry najdete ve skupinách filtrů ještě další kritéria. Můžete jimi zúžit výběr pomocí typu (osa s kalendářními daty nebo s časovými vzdálenostmi), hledat stručné či rozsáhlé osy (volba počtu událostí na ose) nebo omezit nabídkou dalšími parametry (doporučené osy, osy s dalšími hodnotami, osy s pásmovými událostmi atd.).

Při orientaci v přehledu vám pomůže volba vhodného řazení (abecední, podle kreditové ceny nebo data zveřejnění) a formátování přehledu časových os do vyhovující podoby (výpis jako mozaika nebo pruhy).

Myslím, že teď už pro vás bude otázkou pár kliknutí vybrat si třeba časové osy s tématem Kultura, v Moderní době, která je Zdarma, že?

 

Honza Brich


 

 

 

Publikováno: 11. 4. 2017


ver 1.7.6