Masku nenosí jen Zorro Mstitel

Volba vhodného formátu pro zobrazení datumu na časové ose

 

Zorro Mstitel (Antonio Banderas)

V našich osách jsme časovým údajům nasadili Zorrovu masku. Datum totiž můžeme zobrazit i v jiném formátu, než jaký jsme zadali. Získáváme tím možnost správně umístit událost na osu, když datum nemáme v přesném tvaru. Zobrazovaný formát nám tedy vložené datum může šikovně maskovat.


Nechceme, aby vás v noci strašilo datum, které neznáte přesně (údaj pro osu ale potřebujete). Nenutíme vás přepisovat data, když se rozhodnete na ose zobrazovat pouze rok události (a už jste do osy zadali na den přesné datum). Nemusíte si také lámat hlavu, jak zadat událost, která se stala třeba ve 2. pololetí daného roku (a je jedno který den).

tip #14   Pro vložené datum vyberte z nabídky vhodný formát zobrazení - tvar může být i velmi odlišný od zapsaného.

Jak vypadá maskované datum?

Představme si, že našeho hrdinu Zorra chceme umístit na časovou osu. Jeden z příběhů o tajemném Zorrovi (kde ho ztvárnil Antonio Banderas) jej zasazuje do roku 1790. Tento údaj můžeme zapsat jako datum a nechat ho zobrazit spolu s událostí na ose.

Pokud ovšem uvedení konkrétního roku nepovažujeme za vhodné, můžeme změnit masku - tedy formát zobrazení. K použití se v tomto případě nabízí 90. léta 18. století nebo konec 18. století. Lze také zvolit prostě jen 18. století. Požadovaný tvar datumu nemusíte zapisovat ručně, z nabídky takto již zformátovaných datumů si stačí jen vybrat.

Datum samozřejmě můžete uvádět ve standardním tvaru (např. 26. 4. 2013). Pro sledování událostí třeba jen jednoho dne lze k datumu připojit také čas (např. 26. 4. 2013 10:39). Naopak se dá zadat velmi obecný údaj typu jaro 2013.

Při zadávání datumu každé události najdete přehled možností, do kterých vložené datum zabalíte. Systém Timixi zná desítky datumových formátů, nabídku ale vždy omezuje na rozumné varianty podle zadaného datumu.

Buďte tedy jako Zorro Mstitel - vyberte si správnou masku!

 

Honza Brich


 

 

 

Publikováno: 4. 4. 2017


ver 1.7.6