Proč skončil Google+?

A proč vůbec vznikl?

 

profil Timixi na síti Google+

V lednu 2019 dala společnost Google vědět, že odstaví projekt Google+ a provoz své sociální sítě ukončí. Uštěpačné poznámky o mrtvé síti provázely G+ už několik let, přesto byli mnozí uživatelé rychlým koncem sítě překvapeni. Proč k němu došlo?


Nikdo nečeká, že by globální firma typu Google přiznala, co všechno pokazila a kolik udělala zásadních chyb. Odhalit skutečné příčiny nebo najít pověstnou poslední kapku, která zpečetila osud googlovské sítě tedy bude asi obtížné; zbývají jedině spekulace. Těžko uvěřit, že by hlavním důvodem byly odhalené bezpečnostní problémy API. Zkusil jsem tedy aspoň shrnout, jaký dojem udělal vzestup a pád Google Plus na mě.

Od prvního oznámení krále vyhledávačů o přípravě další komunikační sítě (vzpomeňme Wave nebo Hangouts) bylo jasné, kdo bude soupeřem: Facebook. Zároveň dal Google najevo, že nepůjde o kopii, ale protiklad největší sociální sítě. Základy pluska tedy stály na odmítnutí “špatných” vlastností konkurenta. Takhle to Google chtěl - vybudoval síť, kde nechtějí lidé jen tlachat, ale spíše vytvářet a sdílet kvalitní obsah. Google+ jim spolupráci nabízel, ale nenutil. V podání Google tak vznikla síť, která nejvíce vyhovuje počítačovým nadšencům, geekům. Jenže - geeků je zatraceně málo. To musel Google vědět už od začátku, ani po zkušenostech z provozu na to ale moc nereagoval.

Jak spolu na internetu komunikujeme: časová osa největších sociálních sítí

Díky možnostem vazeb s ostatními službami byl nástup nové sociální sítě provázen zpočátku velkým očekáváním, vývoj ale brzy ustrnul. Společnost ze Santa Clary už nedokázala dále rozvíjet model, postavený na negaci Facebooku. Sociální kruhy G+ se nestaly fenoménem spolupráce těch správných lidí. Slabé propojování běžných uživatelů a odpor k vytěžování jejich aktivit se staly typickými vlastnostmi G+, z hlediska růstu ovšem zároveň největší slabinou sítě. Na rozdíl od protivníka Google jen čekal, až se konečně uživatelé proberou a vezmou plusko útokem. Nestalo se.

vzdělávací komunity na Google+ (profil Timixi)

Kýžená integrace služeb Google skončila v podstatě na Fotkách. Odmítnutí agresivního postupu Facebooku se zvrtlo do obtížného navazování komunikace i mezi uživateli G+. Nejasná registrace s několikerým přesměrováním u jednoho uživatele, nevědomost o vlastním profilu zase v případě druhého člena - tím k sobě mohl Google+ přitáhnout masy uživatelů jen stěží. Facebook v uživatelích vytváří dojem, že se kolem nich stále něco děje. Google tento přístup odmítal až příliš důsledně.

Google v posledních letech nekompromisně ruší méně úspěšné služby. Přestože G+ měl jistě veliké ambice, jako síť pro geeky odstartoval a stejně tak i končí. V globálním měřítku se ovšem jedná o obrovské množství připojených uživatelů (ještě v roce 2013 někteří analytici odhadovali na G+ kolem 350 milionů aktivních účtů). Google+ byl podle počtu registrací stále ještě dvojkou na trhu a spoustě uživatelů vyhovoval - ti budou hledat za G+ náhradu jen obtížně.

Google tak nakonec uzavřením své sítě většinu z nich pošle paradoxně... na Facebook.

 

Honza Brich


 

 

Publikováno: 30. 3. 2019


ver 1.7.6