Timeline rocks!

Vůbec nepochybujte o tom, že časová osa je perfektní nástroj pro všechny hudební nadšence

 

Guns N' Roses, London Stadium, 2017 (ilustrační foto: Raph_PH, CC BY 2.0)

Skutečného fanouška rockové kapely poznáte celkem snadno: bleskem vyjmenuje všechny muzikanty ve skupině, z rukávu sype nejlepší songy, zná všechny vydané desky (ve správném pořadí!) a nadšeně mluví o významných koncertech. Takže vytvořit si časovou osu oblíbené kapely by pro něj mohla být lahůdka.

Proti takovým radostem nejsme imunní ani my v redakci Timixi. Časové osy o rockerech a dalších hudebnících nám přibývaly v systému hned od začátku. Pojďte se podívat na několik způsobů, jak jsme pojali rockové časové osy.


U zrodu anglické bluesové skupiny Fleetwood Mac stály osobnosti, které jí propůjčily i svá jména: Mick Fleetwood a John McVie. S příchodem dalších členů se kapela přiklonila k rockové poloze a zájem posluchačů rostl. Jedním z vrcholů kariéry bylo turné z let 1979-80, z kterého vzniklo výtečné živé dvojalbum. Světovou tour si můžete prohlédnout na ose Fleetwood Mac Tusk Tour.

Skupina Supertramp vznikla v Londýně roku 1969. Do popředí hudebních žebříčků se dostala v roce 1979 albem Breakfast in America a na vlně popularity se vezla až do poloviny 80. let. Plánovaná koncertní šňůra v roce 2015 se ale už neuskutečnila. - Časová osa zahrnuje diskografii, koncerty i historii Supertramp.

Fenoménem pro teenagery jsou tzv. boy bandy. Chlapecké kapely sice nejsou vysloveně rockovou záležitostí, můžou ale doplnit náš pohled na hudební scénu o populární hudbu. Časová osa Boy Bands je srovnává podle délky aktivního působení.

Skotský zpěvák Fish má za sebou působení ve skupině Marillion i sólovou dráhu. Časová osa zabírá jak zásadní okamžiky jeho hudební kariéry, tak i důležité osobní kroky. Najdete na ní také oba jeho pražské koncerty.

tip #38   Časová osa se perfektně hodí k zachycení osudů muzikantů nebo diskografie kapel.

Rockeři žijí naplno. Někdy ovšem příliš krátce. Už před lety hudební publicisty zaujala podivná souvislost předčasných úmrtí několika umělců - zemřeli v 27 letech. Jejich pomyslný Forever 27 Club už rozšířili např. ikona grunge Kurt Cobain nebo soulová zpěvačka Amy Winehouse.

Naprosto odlišný je další námět - na časové ose se zobrazují okamžiky z písňového textu o irském exodu v 19. století. Osudy jedné rodiny z Kilkelly zaznívají v baladě jako útržky z dopisů. O skvělý český převod Kilkelly pro skupinu Asonance se postaral její šéf Jan Lašťovička.

Pravý rocker se nebojí. Rozhodně se nebojí velkého množství událostí na časové ose, jak je vidět třeba na ose Beatles. Je na ní zařazeno 130 momentů ze života skupiny i jejích členů. Osy v podobných případech poslouží jako šikovný způsob ukládání všech zajímavostí o kapele.

Rocker ovšem nemá strach ani z minimalismu v datech. Na časové přímce Die Antwoord jsou jenom řadová alba tohoto jihoafrického hudebního projektu, což znamená osu s 5 událostmi. Nijak to nevadí - názorné zobrazení funguje výborně i s takto stručnou osou.

Dost už bylo příkladů, další si můžete najít sami v kategorii Hudba. Teď ale sáhněte po Wikipedii či Allmusic, Discogs, MusicBrainz, RateYourMusic nebo jiné hudební databázi a vytvořte časovou osu pro svého vlastního oblíbence. Je to jednoduché a navíc uděláte radost sobě i dalším fandům!

 

Honza Brich


 

38.

 

 

Publikováno: 21. 9. 2017


ver 1.7.6