Co všechno mohu dělat s časovou osou událostí?

10 způsobů, jak používat časovou osu v Timixi

 

Časové osy se dají využívat skutečně v mnoha různých oborech - o některých jsem psal v hned v prvním dílu seriálu (a existuje jich spousta dalších). Jiná otázka je, jak mohu s časovou osou v Timixi pracovat, když už jsem si své téma našel.

Abychom se mohli soustředit na používání osy, nebudu teď rozebírat její tvorbu nebo způsoby získání. - Mám časovou osu a použiju ji třeba na...


  1.   zobrazení osy

využití časové osy (osa Timixi: Státy Konfederace) Samozřejmě, hlavně proto jsem přece časovou osu chtěl. - Ve výchozím zobrazení je vidět celá osa od začátku do konce. Obvykle hned uvidíme značky pro skryté události. Přiblížením osy se dostaneme k dočasně ukrytým detailům, osu můžeme posouvat nahoru a dolů, oddalovat pro návrat k celkovému pohledu. Zobrazení osy je základní pohled na data, potřebný pro pochopení a uvědomění událostí a souvislostí mezi nimi. Studentům přináší tolik potřebné ukotvení známých událostí do časového kontextu.

  2.   detaily událostí

Jdeme blíž - po zoomu už vidíme i skryté události, je načase se na ně podívat detailněji. Pokud je časová osa vybavena podrobnostmi, můžeme kurzorem myši najet na pruh události (nebo datum, případně i název) - v bublině se nám objeví rychlý náhled informací. Chceme-li si takto pročíst všechny detaily, je lepší kliknout na koncový bod a pak už můžeme listovat všemi událostmi zobrazené osy. V malém okně budou k vidění pěkně jedna za druhou.

  3.   hodnoty na ose

Není osa jako osa. Některé mají události zarovnané pod sebou, u jiných se některé pruhy rozbíhají po celé ploše. Znamená to, že tu k datumovým položkám přibyly i další hodnoty, které jsou svázány např. s délkou pruhu. Jiné skupiny hodnot mohou být napojeny na barvu pruhu nebo třeba tvar koncového bodu. Časová osa zde může plnit i funkci jednoduchého grafu.

tip #10   Vyberte si ten nejvhodnější způsob, jak využít přednosti časové osy.

  4.   porovnání dvou os

Pokud si na plovoucím panelu vyberete vhodnou osu ke společnému zobrazení, dostáváte mimořádný nástroj ke konfrontaci dvou témat, dvou časových os. Souvislosti můžete zkoumat na obou časových osách současně.

  5.   znalostní kvíz on-line

Časovou osu už jste si prohlédli dokonale, pojďme se trochu odreagovat. Znáte události na vaší časové přímce opravdu dokonale? Spusťte si tedy kvíz! - A jak jste dopadli? Ne, nechtěl jsem vám zkazit náladu. Jen podotýkám, že naše kvízy nejsou tak jednoduché, jak byste čekali. Neakcentují ale encyklopedické znalosti, zkoumají především souvislosti a obecnou orientaci v tématu.

  6.   písemný kvíz

detail události (osa Timixi: Přistání na řece Hudson) Někdy je dobré odložit mobil nebo vstát od počítače… a sednout si k písemnému kvízu. V čem se liší od on-line verze? Téměř v ničem. Jen si při něm nemůžete nenápadně otevřít další záložku v prohlížeči a nechat si radit strýčkem Googlem.

  7.   tisk plakátu

Má váš potomek oblíbeného zpěváka, herce, seriál? Zadali jste do časové osy podrobný plán projektu? V takových případech se hodí možnost vytištění časové osy na několika stránkách a slepení do pásu.

  8.   grafika do prezentace

Ve chvíli, kdy už nechcete přidávat do vaší firemní prezentace 39. obrázek z fotobanky nebo se mořit s barevným grafem, je dobré sáhnout po časové ose. Jednoduchá osa s několika událostmi je zatím v powerpointech málo používaný prvek, na posluchače ovšem spolehlivě zabírá.

  9.   spolupráce na ose

znalostní kvíz (osa Timixi: Jan Lucemburský) Chybí vám pár údajů, váháte s formulací, vybíráte barvu? Při tvorbě osy můžete spolupracovat s kamarádem nebo kolegou, spolužáci vzájemně nebo naopak získat rady od učitele. Nasdílejte si osu k úpravám nebo jen k prohlížení a dokončete dílo společně. Časovou přímku z nabídky systému můžete také darovat nebo prostě jen poslat jako osobní doporučení.

  10.   sdílení na sítích

Zaujala vás neobvyklá časová osa v katalogu? Pochlubte se svým objevem na Facebooku. Našli jste mezi osami nějakou zajímavost? Tweetněte ji svým sleďům. Podařil se vám výborný výsledek v kvízu? Vyfoťte ho na Instagram. - Také časovými osami si můžete vylepšovat svou reputaci na sociálních sítích.

 

Vyberte si teď jednu časovou osu a některé možnosti si vyzkoušejte. Která je pro vás nejdůležitější? Kterou funkci nevyužijete, kterou naopak hledáte? Napište mi to!

 

Honza Brich


 

 

 

Publikováno: 7. 3. 2017


ver 1.7.6