Co všechno mohu dělat s časovou osou událostí?

10 způsobů, jak využívat časové osy v Timixi

 

Časové osy se dají používat skutečně v mnoha různých oborech - o některých jsem psal v hned v prvním dílu seriálu (a existuje jich spousta dalších). Jiná otázka je, jak mohu s časovou osou v Timixi pracovat, když už jsem si své téma našel.

Abychom se mohli soustředit na používání osy, nebudu teď rozebírat její tvorbu nebo způsoby získání. - Mám časovou osu a použiju ji třeba na...


  1.   zobrazení osy

využití časové osy (osa Timixi: Státy Konfederace) Samozřejmě, hlavně proto jsem přece časovou osu chtěl. - Ve výchozím zobrazení je vidět celá osa od začátku do konce. Obvykle hned uvidíme značky pro skryté události. Přiblížením osy se dostaneme k dočasně ukrytým detailům, osu můžeme posouvat nahoru a dolů, oddalovat pro návrat k celkovému pohledu. Zobrazení osy je základní pohled na data, potřebný pro pochopení a uvědomění událostí a souvislostí mezi nimi.

  2.   detaily událostí

Jdeme blíž - po zoomu už vidíme všechny události, je načase se na ně podívat detailněji. Pokud je časová osa vybavena podrobnostmi, můžeme kurzorem myši najet na pruh události (nebo datum, případně i název) - v bublině se nám objeví rychlý náhled informací. Chceme-li si takto pročíst všechny detaily, je lepší kliknout na koncový bod a pak už můžeme listovat událostmi na ose. V okně bude pěkně jedna za druhou.

  3.   hodnoty na ose

Není osa jako osa. Některé mají události srovnané pod sebou, u jiných se naopak pruhy rozbíhají po celé ploše. Znamená to, že tu k datumovým položkám přibyly i jiné hodnoty, které jsou svázány např. s délkou pruhu. Jiné skupiny hodnot mohou být napojeny na barvu pruhu nebo třeba tvar koncového bodu. Časová osa zde může plnit i funkci grafu.

tip #10   Vyberte si ten nejvhodnější způsob, jak využít přednosti časové osy.

  4.   porovnání dvou os

Pokud si na panelu vyberete vhodnou osu ke společnému zobrazení, dostáváte mimořádný nástroj ke konfrontaci dvou témat, dvou časových os. Souvislosti můžete zkoumat na obou časových osách současně.

  5.   znalostní kvíz on-line

Časovou osu už jste si prohlédli dokonale, pojďme se trochu odreagovat. Znáte události na ose opravdu dokonale? Spusťte si kvíz!

Tak jak jste dopadli? Ne, nechtěl jsem vám zkazit náladu. Jen podotýkám, že naše kvízy nejsou tak jednoduché, jak byste čekali.

  6.   písemný kvíz

detail události (osa Timixi: Přistání na řece Hudson) Někdy je dobré odložit mobil nebo vstát od počítače… a sednout si k písemnému kvízu. V čem se liší od on-line verze? Téměř v ničem. Jen si při něm nemůžete nenápadně otevřít další záložku v prohlížeči a nechat si poradit strýčkem Googlem.

  7.   tisk plakátu

Má váš potomek oblíbeného zpěváka, herce, seriál? Zadali jste do časové osy podrobný plán projektu? V těchto případech se hodí možnost vytištění časové osy na několika stránkách a slepení do plakátu.

  8.   grafika do prezentace

Ve chvíli, kdy nechcete přidávat do vaší firemní prezentace 286. obrázek z fotobanky nebo se mořit s barevným grafem, je dobré sáhnout po časové ose. Jednoduchá osa s několika událostmi je zatím málo používaný prvek, na posluchače ovšem spolehlivě zabírá.

  9.   spolupráce na ose

znalostní kvíz (osa Timixi: Jan Lucemburský) Chybí vám pár údajů, váháte s formulací, vybíráte barvu? Při tvorbě osy můžete spolupracovat s kamarádem nebo kolegou. Nasdílejte mu osu k úpravám nebo jen k prohlížení a dokončete dílo společně. Takto můžete osu i darovat nebo prostě jen poslat jako osobní doporučení.

  10.   sdílení na sítích

Zaujala vás neobvyklá časová osa v katalogu? Pochlubte se svým objevem na Facebooku. Našli jste mezi osami nějakou zajímavost? Tweetněte ji svým sleďům. Podařil se vám výborný výsledek v kvízu? Vyfoťte ho na Instagram. Také časovými osami si můžete vylepšovat svou reputaci na sociálních sítích.

 

Vyberte si teď jednu časovou osu a všechny možnosti vyzkoušejte. Která je pro vás nejdůležitější? Kterou funkci nevyužijete, kterou naopak hledáte? Napište mi to!

 

Honza Brich


 

 

 

Publikováno: 7. 3. 2017


ver 1.7.6