Sociální sítě: hraje se o fanoušky, reakce a obsah

Chcete hodně přátel na Facebooku, pestré fotky z Instagramu nebo napojení na kvalitní obsah v Pinterestu?

 

V minulém díle seriálu jsme nakousli téma komunit na sociálních sítích. Timixi jako nástroj pro snadnou práci s časovými osami je přirozeně nejvíc navázán na uživatele, kteří se zabývají školní výukou, pořádají semináře, jsou lektoři kurzů, přednášejí nebo třeba školí ve firmách. Baví nás tedy názory a zkušenosti spřízněných duší. Nacházíme je i na sociálních sítích.


profil Timixi na síti Facebook

Timixi a Facebook

Možná jste čekali zmínku o této síti už v předchozím dílu seriálu. Jistě, Facebook nemůžeme jako lídra sociálních sítí vynechat. Naše dosavadní zkušenosti jsou ale trochu za očekáváním. Široký záběr Facebooku je totiž zároveň jeho největší slabinou.

Komunita pro používání moderních nástrojů ve výuce (jako jsou třeba časové osy) se vytváří jen velmi pozvolna. Facebook jako mainstream přitahuje spoustu lidí, mnozí jsou ale jen pasivní uživatelé, kteří nestojí o spolupráci a spokojí se s lajkováním. Odborných uživatelských skupin pro výuku není zas tak mnoho, jen některé z nich ale zaslouží pravidelnou pozornost; doporučit můžeme třeba skupiny Učitelé+, Ta učí tak a ten zas takhle nebo Učíme informatiku. Na Slovensku se výborně rozjela skupina Zavretá škola. Okruh aktivních učitelů, kteří přinášejí originální obsah, není přiliš velký, během uzávěry škol kvůli koronaviru se ovšem objevilo mnoho inspirativních doporučení a tipů.

Použití je tedy trochu komplikované pro svoji nepředvídatelnost. Vlna reakcí na jedno téma je střídána slabším zájmem o návazné informace. V diskuzích je mnoho zajímavých názorů, v přívalu facebookových podnětů ale mohou zapadnout. Pro velký počet uživatelů je nicméně i Facebook jako komunikační kanál s našimi fanoušky významný. Přes naše některé výhrady se tedy nemusíte obávat, že bychom ho nějak opomíjeli. Pokud budete na Facebooku sledovat profil Timixi, nic zajímavého vám rozhodně neunikne.


profil Timixi na síti Instagram

Timixi a Instagram

Dlouho, velmi dlouho jsme váhali, zda v záplavě selfie a “vylepšených” fotek může Timixi s projektem časových os někoho vůbec oslovit. Nakonec se ukázalo, že při respektování možností Instagramu to může být docela zajímavé.

Komunita je asi v případě Instagramu zavádějící pojem. Při vysokých počtech většinou povrchně sledujících uživatelů má velký vliv na odezvu (kromě nápaditého obrázku) hlavně dobře zvolený tag; tedy vlastně množství těchto tagů. Přesto se nám celkem daří udržovat spojení s učiteli a partnery, které časové osy zajímají.

Použití - oslovování uživatelů je postaveno na poněkud nejistém základu, fanoušci nejsou (vlastně ani moc nemohou být) loajální. Příjemnou vlastností je ale rychlé šíření zájmu, pokud vaše téma zaujme více uživatelů. Mezi sledujícími instagramového účtu Timixi je hodně učitelů, s kterými sdílíme naše zkušenosti s časovými osami.

tip #35   Množství fanoušků najdete na Facebooku, rychlou reakci čekejte na Instagramu, inspirativní obsah na Pinterestu.

profil Timixi na síti Pinterest

Timixi a Pinterest

Původní představa Pinterestu jako Popelky mezi sociálními kanály Timixi brzy vzala za své. Pinterest dávno není plný jen pěkných obrázků z cest nebo návodů na vyzdobení obýváku. Používat Pinterest pro inspiraci a spolupráci byl (po Twitteru) další zásah do černého.

Komunita zájemců o vzdělávací témata se vyprofilovala rychle a přirozeně. Na nástěnce Education, teaching, school můžete najít kupu graficky zdařilých učebních materiálů, mj. i pro použití v době vzdálené výuky. Učitelé zde sdílejí podklady pro výuku předmětů, typicky dějepisu, ale také třeba jazyků, fyziky, matematiky, biologie nebo informatiky. Vidíme, že mnohá témata si přímo koledují u zpracování na časové ose. Určitě neodoláme - ale spousta jich zbyde i na vás!

Použití je tedy velmi snadné - získané piny jsou skvělé na doplnění školní výuky, ať už je přetavíte do časové osy nebo použijete infografiku přímo z Pinterestu. Sledujte profil Timixi, najdete zde množství námětů.


Jednotlivé sociální sítě nechápeme jako konkurenci webu Timixi, ale naopak jako další zdroj nápadů a názorů, které nám pomáhají zlepšovat naši aplikaci. Snažíme se alespoň díl této inspirace našim komunitám na sítích vracet.

 

Honza Brich


 

 

 

Publikováno: 30. 8. 2017


ver 1.7.6