Proč jsou u časových os znalostní kvízy

Časové osy a znalostní kvízy: jde to vůbec k sobě?

 

znalostní kvíz (foto: @matylda / www.twitter.com/matylda / CC BY-SA 2.0)

Události na časových osách se zobrazují na základě vložených dat. Každá událost přitom potřebuje alespoň dva údaje - datum a název. U kvízů je to stejné. Takže jsme si jednoduše řekli, proč to pro uživatele nevyužít.


Mnohý uživatel právě může po chvíli prohlížení časové osy nabýt dojmu, že to vlastně není nic složitého a že všechna data už zná a souvislosti dobře chápe. Dobrá, není tedy nad to si to vyzkoušet - ve znalostním kvízu.

Použití kvízů ve škole se budu věnovat v samostatném dílu seriálu, ale proč si neověřit vlastní znalosti už při učení doma? Nebo chcete znejistět kamaráda při otázkách na jeho oblíbenou kapelu? Pokud zrovna neřešíte, ke komu z příbuzenstva vlastně patří ten strýček, co před týdnem přijel na návštěvu, zkuste si i kvíz s osou vlastní rodiny. - V našem katalogu časových os si už najdete sami další zajímavá témata.

Znalostní kvíz v Timixi je přístupný vždy zdarma, společně s časovou osou. Uživatel, který získal časovou osu (zdarma nebo za kredity) může do sytosti spouštět kvízy a testovat svou orientaci v historických nebo i budoucích událostech. Řešit kvízy jde u většiny časových os, jen několik os v Timixi tuhle možnost nemá. Důvody jsou čistě technické - malý počet událostí nebo data málo vhodná pro sestavení kvízu.

tip #7   S časovou osou si nejprve události ujasněte, pak si hned pomocí kvízu své znalosti ověřte.

V kvízech na Timixi je použita celá řada typů otázek a systém vám je vybere bez jakéhokoliv nadržování nebo naopak snahy vás “potopit”. Některé dotazy míří na znalost konkrétního datumu, více otázek se ale soustřeďuje na širší znalost tématu, orientaci v řazení nebo časových vztazích mezi jednotlivými událostmi. Každý typ otázky má také své bodové hodnocení podle obtížnosti.

A nakonec - při každém spuštění se sestavuje nový kvíz, z nových otázek i událostí dané časové osy. Chcete-li si procvičit znalosti vybraného tématu, můžete provádět testy opakovaně bez nebezpečí častého opakování.

Překvapí vás, že znalostní kvíz, který má převážnou většinu otázek postavených na výběru správné odpovědi, není vždy úplně snadný. Slušný výsledek v kvízu ale znamená mít časovou osu dobře nastudovanou. Takže - kdo mě chce vyzvat na souboj? Volte zbraně! Tedy... osu.

Výsledkem kvízu se můžeme vzájemně pochlubit na síti - snadné sdílení skóre na oblíbených sociálních sítích je připraveno na konci každého kvízu.

Pro začátek se také můžete inspirovat časovými osami, označenými štítkem pro doporučené použití kvízu.

 

Honza Brich


 

 

 

Publikováno: 15. 2. 2017


ver 1.7.6