Vybrané názory z průzkumu školní informatiky

Pohled studentů na vzdělávání v anketě o používání moderních technologií

 

Průzkum použití moderních technologií ve škole

V červnu 2017 proběhl rychlý průzkum používání výpočetní techniky a moderních nástrojů ve školách. Stručná internetová anketa byla k dispozici pro celou Českou republiku a zaměřila se především na žáky základních a středních škol.

Převážná část ankety očekávala volby z nabízených variant odpovědí. Respondenti měli kromě toho možnost se vyjádřit ke stavu a pojetí výuky informatiky také formou otevřené odpovědi. Názory studentů byly velmi pestré a pořadatel tak mohl s radostí splnit příslib odměn za osobité odpovědi.

Průzkum připravila společnost Timixi System, která se stará o rozvoj nástroje na snadnou tvorbu a uspořádání událostí na časových osách.


odměna: tričko Timixi

Paní učitelka nás po celé roky učí pouze Excel, Word, Powerpoint nebo Zoner Calisto. Je mi líto, že nás nenaučila i jiné věci, jako např. webovky, programování, internetové sítě a další. Je dobré, že naše škola vlastní tablety, ale my jsme na nich byli jen velmi z řídka. Dataprojektor je super a je velice využívaný. Interaktivní tabule máme také a využití je tak pro naši třídu jednou za týden. IT mi zajímá a příští rok jdu na SŠ na obor IoT.

Míla, tričko Timixi
Míla Plzeň

odměna: dámské hodinky

V dnešní době je opravdu těžké držet krok s dobou. Pokrok jde rychle kupředu a škola nestíhá. Mám hodně negativních zkušeností s výukou informatiky ve škole. Myslím, že učit se programovací jazyk, který už se dávno nepoužívá nebo pracovat s programy, které jsou zastaralé, je zbytečná ztráta času. Chápu, že osnovy školského systému v ČR moc volnou ruku ve výuce informatiky nenabízejí a je opravdu těžké držet se alespoň trochu aktuálního dění ve světě IT techniky, ale myslím, že naše školství by se o to mohlo alespoň pokusit.

Kačka, dámské hodinky
Kačka Praha

odměna: sportovní hodinky

Chodím na SOŠ obor IT. Stát ani město nám neplatí nic (soukromá škola), ale dáváme to. Dělala se ve škole anketa, jestli chceme za A) zateplení budovy (v zimě tam sedíme v bundách :D) nebo za B) nové notebooky a PC. Vybrali jsme si B, a teď máme ve škole zimu, ale nám to nevadí, hlavně že se netrápíme u PC a stíháme úkoly v hodinách. Chtěl jsem jen ukázat, že my ve škole jsme při sobě a chceme se zlepšovat, nějaká zima nás nezastaví :D

El-Karlito, sportovní hodinky
El-Karlito

odměna: USB flash disk

Na ZŠ se maximálně učila práce v Malování. Já jsem na gymnáziu v Pacově a je to tu super. Za dva roky jsme probrali práci s textem, Corel, Gimp, HTML, Powerpoint, Audacity, WMM a Excel. Podle mě by se měly více využívat technologie při výuce, ale někteří učitelé to nechtějí.

Adam, USB flash disk
Adam Pacov

odměna: sluchátka

Ve škole mi přijde, že není vůbec možnost se setkat s opravdovými programátory, kteří by nám opravdu dali přehled třeba o tom, jak to vypadá v nějakém vývojářském týmu. Možná by se škola mohla pokoušet hledat nějaké jednoduché zakázky od firem, které by se mohly s pomocí profesionálů plnit společně s nějakou peněžní odměnou jako praxe... S přicházejícími e-sporty by bylo dobré, aby se IT školy začaly pomalu k tomuto soutěžení naklánět. Mohly by vytvářet třeba každé pololetí turnaj, který by těm nejlepším mohl umožnit se dostat do e-sportů.

Míša, sluchátka
Míša Pardubice

odměna: sluchátka

Bylo by fajn, kdybychom mohli i v klasických hodinách používat počítačové programy, které se jinak využívají v extra hodinách pro minimum zájemců. Mě osobně např. program ChemSketch hodně pomohl.

Gabča, sluchátka
Gabča Čelákovice

Věříme, že studenti mají ze svých odměn radost a zároveň, že závěry průzkumu přinesou učitelům nové podněty pro zlepšování výuky informatiky. Podrobné anonymizované výsledky po kompletním zpracování jsou zveřejněny (pro stažení) na stránkách timixi.com.

Stále je k dispozici možnost zapojit se do druhé etapy průzkumu a využít dotazník ke zmapování názorů např. na vaší škole.

Zpracované výsledky I. etapy s možností stažení zdarma (PDF) najdete na stránce stahování.

 

Publikováno: 1. 8. 2017


ver 1.7.6