Informatika na časových osách

8 dobrých nápadů pro vaši příští hodinu informatiky

 

informatika a časové osy Timixi (ilustrační foto: Javier Sánchez Mingorance / Freepik)

K ověření všech možností časových os pro školní výuku má nejblíže předmět informatika. Pro studenty je největším přínosem samozřejmě příležitost časovou osu vytvořit. Než se ale při IKT ponoříte do vlastní tvorby, nechte se trošku inspirovat osami s tématem informačních a komunikačních technologií.


1   Začneme poněkud zeširoka - významnými objevy v historii lidstva. Vynálezy, které postavily základy dnešní informatice, zde máme v kontextu dalších novátorských řešení.

Zkusme se se studenty zamyslet nad tím, kterými z uvedených nápadů byly klíčové IT objevy ovlivněny nejvíce.

 

2   Vývoj od prvních početních pomůcek přes mechanické kalkulátory až k superpočítačům je námětem další časové osy. Počítačová éra je na ose členěna podle jednotlivých generací.

Upozorněte žáky třeba na logaritmická pravítka, která byla standardní pomůckou ve škole ještě začátkem 80. let minulého století.

 

3   Komunikační prostředky představují zajímavou větev informatiky. V současnosti je komunikační technika pevně spjata s počítači, ale prastaré způsoby dorozumívání vypadaly poněkud jinak.

Se studenty můžeme diskutovat o tom, které tradiční komunikační techniky si podržely svůj význam až do současnosti.

 

4   Další časová osa už míří do blízké historie. Grafické rozhraní operačního systému Windows od společnosti Microsoft (zprvu spouštěné pouze jako nadstavba) znamenalo průlom v používání osobních počítačů. Ovládání počítače se stalo přístupné pro běžné spotřebitele. Přestože první verze MS Windows trpěly mnoha chybami a nestabilitou, systém prošel mnoha inovacemi a dodnes je ve vybavení počítačů standardem.

Zkuste se studenty objevit, zda se ve vaší škole ještě neskrývají PC se zastaralou a nepodporovanou verzí Windows XP.

 

5   V některých ohledech můžeme najít podobnost mezi růstem podílu Windows na osobních počítačích a vzestupem systému Android v mobilních telefonech. Silná poptávka po chytrých mobilech a vstřícná licenční politika firmy Google nastartovala jeho rychlé rozšíření. Nyní je toto uživatelské prostředí na mobilních zařízeních dominantní. Největší nectností Androidu dnes zůstává roztříštěnost jeho verzí.

Troufnete si s žáky spočítat, kolik různých verzí systému ve svých mobilech dá dohromady jedna třída?

tip #47  Než začnete při IKT s žáky tvořit časové osy, projděte si pár ukázek s námětem informatiky.

6   Ať už mají vaši žáci na svých smartphonech jakýkoliv systém, s jistotou v něm najdete nainstalovanou aplikaci pro některou ze sociálních sítí. Sítě jako Snapchat a Tik-tok staví na obrázcích nebo kratičkém videu. Služba Twitter vsadila na stručnost a její stručné zprávy jsou fenoménem hlavně pro rychlé zpravodajství.

U časové osy se můžete s žáky bavit o tom, jaké sociální sítě jsou právě pro ně nejdůležitější a čím se liší od Twitteru.

 

7   Pokud studenty nezaujmete sítí Twitter, je vaší jistotou YouTube. Především mládež totiž tráví hodiny sledováním filmů, seriálů, streamů, videoblogů i krátkých šotů.

Projděte s nimi časovou osu YouTube - možná nebudou vědět, že na začátku jeho slávy stálo sdílení krátkého videa ze ZOO v americkém San Diegu.

 

8   Něco vám tu pořád chybí? Možná jen kus jablka. Firma Apple ovšem s neúplným ovocem problémy nemá - naopak. Steve Jobs stál jako šéf společnosti za novým pojetím osobní elektroniky. Nejdříve audiopřehrávač iPod, pak mobilní telefon iPhone, tablet iPad nebo třeba tenký notebook MacBook Air jsou dokladem, že jeho posedlost dokonalým uživatelským zážitkem se mnohonásobně vyplatila.

Nad časovými osami iPhone a iPadu můžete pátrat, s kterým typem přístroje Apple se studenti setkali poprvé.


Několik ukázkových časových přímek jistě nemůže obsáhnout celý obor informatiky. Těšíme se tedy na vaše náměty a zkušenosti se sestavováním dalších zajímavých pohledů na data.

A nezapomeňte, že součástí časové osy je on-line a off-line znalostní kvíz. Zábavnou formou si můžete nenápadně ověřit, kdo dával v hodině pozor a kdo třeba pod lavicí chatoval.

 

Honza Brich


 

 

 

Photo: Designed by javi_indy / Freepik

Publikováno: 23. 11. 2017


ver 1.7.6